tarbimislaen, tarbimislaenud

Tarbimislaen ehk tagatiseta väikelaen

Üks populaarsemaid laenuliike Eestis on tarbimislaen, mida pakuvad peaaegu kõik laenufirmad ning mida saab taotleda enamus juhtudel isegi kodust lahkumata.

Tarbimislaen on väikelaen, mida laenuvõtja saab võtta tagatiseta ja millele ei ole seatud tingimusi, kuidas ja mille jaoks laenu kasutada. Tarbimislaenu võib kasutada igaks otstarbeks: näiteks reisimiseks, tervisekulude katmiseks, remondi tegemiseks jne.

Tagatist vajavad laenud, nagu kinnisvaralaen või autolaen, ei ole tarbimislaenud. Lisaks tagatise vajadusele on neile laenudele seatud ka kindel kasutusotstarve.

Milline laen on tarbimislaen?

Tarbimislaenu taotlemine on kiire ja mugav. Tänu tagatise vajaduse puudumisele on teinekord auto või kinnisvara soetamiseks parem võtta just tarbimislaenu.

Tarbimislaenu intress on küll madalam kui kiirlaenul, ent samas kõrgem kui kinnisvaralaenul. Nii tasub hoolega kaaluda, kas see on teile parim valik auto või kinnisvara ostuks.

Kuidas taotleda tarbimislaenu?

Tarbimislaenuks taodeldav summa võib jääda vahemikku 500–100 000 eurot. Tagasimakse perioodiks on olenevalt laenu suurusest 6 kuud kuni 7 aastat.

Uuringute põhjal nähtub, et keskmiselt algavad tarbimislaenud 500 eurost ulatudes 5000 euroni ja laenu tagasimakse perioodiks on kuni 5 aastat.

Selleks, et taotleda tarbimislaenu, tuleb laenuandjale esitada ülevaade taotleja tuludest, kuludest, võlgnevustest ja rahalistest kohustustest.

Sellelt lehelt, saab infot, kuidas saada laenu maksehäirete korral. Suurem osa laenupakkujaist nimelt ei rahulda laenutaotlust, kui taotlejal esineb maksehäireid, mis enamasti kajastuvad ka võlgnevuste andmebaasides, nt Creditinfos.

Et tarbimislaenu taotleda, peab taotleja olema vähemalt 22- aastane ja omama püsivat igakuist sissetulekut, olgu selleks palk, pension või toetus. Erandjuhtudel on laenu saamiseks vanusepiirangu alammäär 18 või hoopis 25 eluaastat.

Milleks tarbimislaenu võtta?

Otsus tarbimislaenu võtta, võib tulla kasuks, kui tuleb ette planeerimata suuremaid kulutusi.

Olgu selleks soov või vajadus soetada kodumasinaid, katta hariduskulusid, soetada uus auto või sisustada kodu; reisida, tasuda hambaravi eest või investeerida ettevõttesse.

Tarbimislaenu kasutamisele ei ole mingeid piiranguid ja seda saab kasutada täpselt nii, nagu teil parasjagu vaja on: pikemalt planeeritud või ootamatute kulude katmiseks.

Kui maksad laenu tagasi lepingust lähtuvalt, siis pole oluline, milleks oled raha kasutanud.

Mis summas tarbimislaenu antakse?

Tarbimislaene pakutakse enamasti summas kuni 20 000 eurot. Samas leiab teenusepakkujaid, kellel minimaalne laenusumma on alla 500 euro, ent sel juhul on ka laenude ülemmäär väiksem.

Summa, mida tarbimislaenu võttes taotleda saate, sõltub teie maksevõimekusest, ehk erinevatest sissetulekutest ja väljaminekutest, juba olemasolevatest kohustustest ning eelnevast maksekäitumisest. Lisaks võib mõjutada ka asjaolu, kui palju inimesi teie leibkonnas või majapidamises elab.

Vahest on võimalik arvestada ka elukaaslasega, kellel on samuti sissetulek, kui peaks tekkima moment, kus ajutiselt pool sissetulekust kaduma peaks.

Et laenu taotleda, tuleb eistada kliendi viimase 6 kuu pangakonto väljavõte. Lisaks sellele kontrollivad laenupakkujad kliendi krediidiinfot maksehäireregistrist.

Kui palju tarbimislaenu võtmine maksab?

Parimal juhul võite leida tarbimislaene intressimääraga (krediidi kulukuse määr) vaid 6–8% aastas. Oluline on enne laenu taotlemist selgeks teha lepingutasu, laenu eest makstav koguintress ja muud esineda võivad tasud.

Eriti tasub jälgida lepingutasu määra, et soodne tarbimislaen ei muutuks selletõttu ootamatult kalliks, kuigi intress võib olla madal.

Võrreldes teiste populaarsemate laenuliikidega nagu kinnisvaralaen või laen auto ostmiseks, mis eeldavad tagatist, on küll tarbimislaenu intressimäär kõrgem, ent siiski kordades madalam kui seda on kiirlaenu intressimäär.

Seega on tarbimislaen hea valik, kui te ei soovi maksta kiirlaenu kõrget intressi, aga samas vajate raha kiiresti, ilma tagatiseta ning pigem väiksemat summat.

25 Aprill, 2019

Kiirlaenud

Kuidas leida parim kiirlaen?

10 Juuni, 2019

Tarbimislaenud

Kuidas toimib tarbimislaen?

18 November, 2018

Ärilaenud

Kuidas teadlikult laenata?