laenud, laenutooted

Eestis pakutavad laenud

Enne kui asute laenu võtma, on soovitatav hoolega kaaluda erinevaid pakkumisi, et leida omale parim võimalik lahendus. Pole vahet, kas taotlete kinnisvara-, väike-, kiir-, tarbimis- või hüpoteeklaenu, tundma tasub õppida neid kõiki. Järgnevalt leiate ülevaate Eesti laenuturul olevatest enam levinud toodetest, nende omadustest ja tingimustest laenu võtmiseks.

Millised on laenud Eesti laenuturul?

Eestis pakutakse mitmesuguseid erinevaid laene, alustades tagatiseta väike- ja kiirlaenudest kuni suuremahuliste äri-, hüpoteek- ja kinnisvaralaenudeni. Omanäoline laenutoode on olemas pea igaks elujuhtumiks.

Enne laenu võtmist tuleks põhjalikult läbi mõelda, kas on ehk teisi valikuid, kuna selle finantskohustuse võtmisega seote end sageli vähemalt mitmeks aastaks kui mitte aastakümneks. Näiteks võib olla mõistlik kaaluda kiirlaenu taotlemise asemel lühiajaliselt raha laenata ehk mõnelt pereliikmelt või lähedasemalt sõbralt. See säästab teid võimalikust takistusest tulevikus, kui peaksite soovima võtta näiteks kodulaenu või alustada ettevõttega, ent on ilmnenud probleeme kiirlaenu tagasi maksmisega ja nii võib olla raskendatud vajaliku laenu saamine.

Kiirlaen

Kiirlaen on tagatiseta laen ja seda on lihtne taotleda. Kiirlaenudele antavad summad jäävad vahemikku 50-2000€, kusjuures laenatud raha laekub teie kontole kõigest paari tunni jooksul peale taotluse esitamist. Kuigi kiirlaenude intressid on tagatise puudumise tõttu kõrgemad kui väike- ja tarbimislaenudel, on tegemist väga paindliku ja usaldusväärse tootega, mis võib olla abiks ootamatute kulutuste kandmisel.

Väikelaen

Väikelaen on tagatiseta laen vahemikus ca 300–25 000 eurot. Nimetusi on väikelaenule erinevaid (reisilaen, remondilaen, tarbimislaen), ent omadused laenudel on samad. Kiirlaenudega võrreldes on neil soodsamad tingimused ja madalam laenuintress.

Krediidikonto

Krediidikonto on laenutoode, mis jääb oma omadustelt justkui laenu ja krediitkaardi vahele. Krediidikonto puhul võite kontol olevat raha kasutada vastavalt laenuandja seatud krediidilimiidile. Sellisel juhul rakendub intress ainult summale, mille olete kulutanud. Krediidikontot valides on oluline jälgida laenupakkuja teenustasusid ja seda, milline on määratud intress. See laenutoode sobib teile juhul, kui teil peaks olema tihtipeale vaja veidi lisaraha või lihtsalt eelistate paindlikkust.

Autolaen

Autolaen on üks esimesi Eesti laenuturule jõudnud laene. Tegemist on enamjaolt tagatisega laenuga. Kui teil on plaanis soetada sõiduvahend, on autolaen igati sobilik lahendus. Pakkumisi tasub uurida erinevatest Eesti pankadest või laenufirmadest.

Ärilaen

Ärilaen on mõeldud ettevõtetele, nagu osaühingud või aktsiaseltsid, kuid mitte füüsilisest isikust ettevõtjatele. Kuna ärilaenude puhul on sageli tegemist suuremate summadega, on laenufirmad huvitatud personaalsemast lähenemisest kliendile ja valmis tegema pakkumisi nö rätsepatööna. See on parim võimalik laenutoode ettevõtetele, kellel on plaanis uuendada tootmist või investeerida mõne suurema projekti käivitamisse.

Kodulaen

Kodulaen on üks populaarsemaid laenuliike Eestis ja seda pakuvad kõik suuremad pangad. Parimaid pakkumisi teevadki suurpangad, pakkudes intressi isegi alla 5%, kui teiste laenufirmade kodulaenude intressid võivad küündida kuni 20%. Kindlasti tasub kodulaenu võtmisele mõeldes võtta pakkumised mitmelt erinevalt laenuandjalt, sealjuures nii pankadelt kui laenufirmadelt. Kodulaenu saate võtta nii uue elamise soetamiseks, kui ka olemasoleva renoveerimiseks.

Hüpoteeklaen

Hüpoteeklaenu võidakse eksikombel segamini ajada kodulaenuga. Nende peamiseks erisuseks on sihtotstarbelisus: kodulaenu tuleks kasutada just kodu värskendamiseks või soetamiseks, aga hüpoteeklaenu võttes võite kulutada laenusumma vastavalt oma unistustele. Hüpoteeklaenu pakutakse ettevõtetele ja eraisikutele, tegemist on tagatisega laenuga.

25 Aprill, 2019

Kiirlaenud

Kuidas leida parim kiirlaen?

10 Juuni, 2019

Tarbimislaenud

Kuidas toimib tarbimislaen?

18 November, 2018

Ärilaenud

Kuidas teadlikult laenata?